ПОСТАНОВА ВЕРХОВНОЇ РАДИ УКРАЇНИ “Про проголошення 2016 року в Україні Роком Івана Яковича Франка”

Тра 16, 2013 | Категорія: Верховна рада, Постанова

ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА

до проекту Постанови Верховної Ради України

про проголошення 2016 року в Україні Роком Івана Яковича Франка

 

1. Обґрунтування необхідності прийняття Постанови

В засобах масової інформації, друкованих та періодичних виданнях, на семінарах,конференціях, круглих столах та інших заходах, що проводяться в Україні та закордоном значне місце відводиться особистості невідривно пов’язаній з українським народом – Івану Яковичу Франку. Народившись в звичайній сім’ї коваля, він являється єдиним українським поетом, щодо якого доступними є відомості на здобуття Нобелівської премії з літератури.

Життя Івана Яковича не було одноманітним, він завжди рухався вперед маючи невичерпну жагу до життя. Його називають письменником, поетом, публіцистом, перекладачем, вченим, громадським та політичним діячем, оскільки в кожній з цих сфер має місце величезний слід, що залишила по собі ця проста на перший погляд людина.

Через свої переконання, Франка заарештовували три рази, у 1877, 1880 та 1889 роках, що однак не зломило сили духу цієї величної постаті.

Саме Іванові Франку належить ініціатива вживання в Галичині назви «українці». Так, в «Одвертому листі до галицької української молодежі» (1905) Франко писав: «Ми мусимо навчитися чути себе українцями — не галицькими, не буковинськими, а українцями без соціальних кордонів…».

Упродовж своєї більш ніж 40-літньої творчої активності, доробок Франка, написаний українською, німецькою, польською, російською, болгарською мовами, за приблизними оцінками налічує кілька тисяч творів загальним обсягом понад 100 томів. Усього за життя письменника окремими книгами з’явилося понад 220 видань у тому числі більш ніж 60 збірок його оригінальних і перекладних творів різних жанрів. Як поет, він автор 10 прижиттєвих книг віршів, а прозова література налічує понад 100 оповідань, новел і казок, які склали 18 збірок малої прози та 10 творів великих прозових жанрів (повістей та романів). Іван Якович переклав українською мовою близько 200 авторів із 14 мов та 37 національних літератур, включаючи зразки вавилонської, єгипетської, староіндійської, староарабської словесності, античного письменства, ліричної та епічної поезії народів світу, твори класиків зарубіжжя.

Підтвердженням любові українського народу до свого діяча стало перейменування у 1962 році Верховною Радою УРСР назви обласного центру на Івано-Франківськ, а області із Станіславської на Івано-Франківську.

27 серпня 2016 року минає 160 років від дня народження, а 28 травня 2016 року – 100 років від дня смерті Івана Яковича Франка. З огляду на зазначене, виникає необхідність прийняття Постанови Верховної Ради України про проголошення 2016 року в Україні Роком Івана Яковича Франка.

 2. Цілі і завдання проекту Постанови

Метою проекту Постанови є забезпечення належних організаційно-правових, фінансово-матеріальних та інформаційних умов для реалізації комплексу заходів з приводу проголошення 2016 року в Україні Роком Івана Яковича Франка.

 3. Загальна характеристика і основні положення проекту Постанови

Проект Постанови передбачає підготовку та відзначення на державному рівні Року Івана Яковича Франка.

Для цього пропонується створити відповідний організаційний комітет, розробити та затвердити план необхідних заходів, забезпечити висвітлення в засобах масової інформації вказаної події.

 4. Стан нормативно-правової бази у даній сфері правового регулювання

Прийняття Постанови не потребує внесення змін до чинного законодавства України.

 5. Фінансово-економічне обґрунтування

Реалізація Постанови потребує виділення коштів в обсязі, який буде запропоновано організаційним комітетом та передбачено у державному та місцевому бюджетах.

 6. Прогноз соціально-економічних та інших наслідків прийняття проекту Постанови

Прийняття даної Постанови дозволить проголосити та відзначити на державному рівні 2016 рік, як Рік Івана Яковича Франка.

Допоможе підвищити культурну обізнаність громадян, привернути увагу до величної спадщини залишеної митцем для наступних поколінь та стане фактором єднання суспільства навколо постаті письменника.

Офіційне святкування матиме значний духовний вплив на українське населення, а також сприятиме патріотичному вихованню молоді.

 

Народні депутати

         України                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                         Л.Л. КОТЕЛЯК

Р.Р. ІЛЛИК

І.В. ВАСЮНИК

М.М. ХМІЛЬ

С.І. КУБІВ

Я.В. ДУБНЕВИЧ

В.С. ПАЗИНЯК

Я.Я. ГІНКА

ПОСТАНОВА ВЕРХОВНОЇ РАДИ УКРАЇНИ

 Про проголошення 2016 року в Україні Роком Івана Яковича Франка

 

У 2016 році виповнюється 160 років від дня народження та 100 років від дня смерті величного українського письменника, поета, публіциста, перекладача, вченого, громадського і політичного діяча Івана Яковича Франка.

Враховуючи неоціненну роль, яку виконує постать Івана Яковича Франка та виражаючи глибоку повагу до його наполегливої праці на благо українського народу, Верховна Рада України постановляє:

1. Проголосити 2016 рік в Україні Роком Івана Яковича Франка.

2. Урочисто відзначити 160-ту річницю з дня народження та 100-ту річницю з дня смерті Івана Яковича Франка.

3. Рекомендувати Кабінету Міністрів України:

  • у місячний термін з дня прийняття цієї Постанови утворити організаційний комітет з підготовки та проведення заходів щодо відзначення 160-річчя з дня народження та 100-річчя з дня смерті Івана Яковича Франка;
  •  у місячний термін з дня утворення зазначеного організаційного комітету розробити та затвердити спільно із державними адміністраціями та органами місцевого самоврядування план заходів, пов’язаних з відзначенням 160-річчя з дня народження та 100-річчя з дня смерті Івана Яковича Франка, вирішити питання щодо фінансового та матеріально-технічного забезпечення цих заходів.

4. Рекомендувати:

  • Державному комітету телебачення і радіомовлення України організувати висвітлення в засобах масової інформації заходів, що проводитимуться у зв’язку з відзначенням 160-річчя з дня народження та 100-річчя з дня смерті Івана Яковича Франка;
  • Національному банку України виготовити і ввести в обіг ювілейну монету, присвячену 160-річчю з дня народження та 100-річчю з дня смерті Івана Яковича Франка;
  •  Українському державному підприємству поштового зв’язку “Укрпошта” видати серію поштових марок, присвячених 160-річчю з дня народження та 100-річчю з дня смерті Івана Яковича Франка;
  •  Львівській обласній державній адміністрації вжити заходів з проведення реставраційних робіт і поточного ремонту музею у м.Львові та його філії в с. Нагуєвичі відповідно до плану, затвердженого сесією Львівської обласної ради.

4. Контроль за виконанням цієї Постанови покласти на Комітет Верховної Ради України з питань культури і духовності та Комітет Верховної Ради України з питань державного будівництва та місцевого самоврядування.

5. Ця Постанова набирає чинності з дня її прийняття.

Голова Верховної Ради

            України                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                            В.В.РИБАК

Теги: , , , , ,