Лідія Котеляк зареєструвала законопроект №3581 від 08.11.13 щодо встановлення пенсій на рівні прожиткового мінімуму для осіб, які втратити працездатність

Лис 8, 2013 | Категорія: Верховна рада, Законопроект, Новини

Проект Закону України «Про внесення змін до Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне забезпечення» щодо встановлення пенсій на рівні прожиткового мінімуму для осіб, які втратити працездатність розроблено з метою закріплення на законодавчому рівні конституційної норми щодо встановлення пенсії, яка є основним джерелом існування, на рівні не нижче від прожиткового мінімуму, встановленого законом, та відновлення права осіб на отримання надбавок, підвищень, додаткових пенсій, встановлених законодавством, понад розміри призначених пенсій.

Відповідно до статті 46 Конституції України пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.

При цьому, чинним законодавством для певної категорії осіб за здійснення визначного геройського вчинку або трудового досягнення, чи які мають отримувати додаткове піклування за станом свого здоров’я, що підтверджується наданням їм відповідного статусу, встановлено певні надбавки та доплати до пенсій або до грошової допомоги, що виплачується замість пенсії.

Проте, з прийняттям Закону України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» та підвищенням на 10 років страхового стажу за новими умовами для призначення пенсій, майже 500 тис.осіб були позбавлені права одержати мінімальну пенсію за віком, встановлену у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.

В своїх численних звернення громадяни, які мали необхідний страховий стаж за старими умовами пенсійного забезпечення (25 років для чоловіків та 20 років для жінок) та яким до настання пенсійного віку залишалося декілька років чи навіть декілька місяців висловлюють обурення несправедливими новими умовами пенсійного забезпечення та зазначають про відчай у пошуку роботи для отримання нового додаткового страхового стажу.

Для тих громадян, які вже досягли пенсійного віку та мають страховий стаж не менше у 15 років, однак меншої тривалості, ніж 35 років для чоловіків та 30 років для жінок відповідно до норм чинного законодавства, пенсія за віком встановлюється у розмірі, пропорційному наявному страховому стажу, виходячи з мінімального розміру пенсії за віком.

Зазначені зміни відбулися і щодо умов пенсійного забезпечення інвалідів, яким також було збільшено страховий стаж для призначення пенсії по інвалідності.

Таким чином, замість того, щоб отримувати підвищення до пенсії за понаднормові роки страхового стажу, ці 500 тис.осіб навіть не отримують мінімальний розмір пенсії за віком чи пенсії по інвалідності у розмірі прожиткового мінімуму.

Для підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення, за рішеннями Кабінету Міністрів України, пенсіонерам, у яких розмір пенсійних виплат не досягає прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, за рахунок коштів державного бюджету здійснюється надання щомісячної адресної допомоги у сумі, що не вистачає до прожиткового мінімуму.

Проте, при цьому враховуються надбавки, підвищення, додаткові пенсії, цільова грошова допомога, інші доплати, на які пенсіонер має право, отримавши відповідний статус дитини війни, інваліда війни, учасника бойових дій.

Дане положення призводить до порушення рівності прав осіб, які мають однаковий статус, але через проведення реформ в сфері пенсійного забезпечення втратили право на отримання заслужених надбавок та доплат до своїх пенсій.

Крім того, діючий порядок підтримки пенсіонерів, передбачений постановами Уряду, порушує конституційне право громадян на гарантований рівень життя та не забезпечує достатній рівень життя.

Прийняття законопроекту забезпечить конституційне право громадян на отримання пенсійних виплат у розмірі, що забезпечуватимуть рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність та відновить соціальну справедливість в отриманні надбавок та підвищень до пенсій, встановлених законодавством.

 

 

Теги: , , , , ,