Лідія Котеляк зареєструвала проект Постанови про відзначення 155-річчя від дня народження Уляни Кравченко (Юлія Шнайдер), поетеси та письменниці, активістки українського жіночого руху №3458 від 22.10

Жов 22, 2013 | Категорія: Верховна рада, Новини, Постанова

Метою проекту Постанови є забезпечення належних організаційно-правових, фінансово-матеріальних та інформаційних умов для реалізації комплексу заходів з приводу відзначення 155-річчя від дня народження Уляни Кравченко (Юлія Шнайдер), поетеси та письменниці, активістки українського жіночого руху.

Юлія Шнайдер, яка стала відомою у літературі під псевдонімом Уляни Кравченко, народилася 18 квітня 1860р. в місті Миколаєві Львівської області. Сьогодні світ знає її, як першу галицьку україномовну поетесу, дитячу письменницю, громадського діяча та активістку українського жіночого руху.

Уляна походить з інтелігентної родини, її батько, Юлій Шнайдер, був повітовим комісаром, мав монархічні переконання та у вільний від роботи час писав вірші на політичні теми, які публікував у місцевій газеті «Галицькій зорі», мати – Юлія Лопушанська, була дочкою греко-католицького священика. Дядько Юлії, Антін Шнайдер, був одним з найвизначніших галицьких краєзнавців, тому початкову освіту майбутня письменниця здобула вдома.

У подальшому Юлія навчалася у Львівській вчительській семінарії (1877—1881). Після закінчення семінарії вона отримала посаду вчителя в школі села Бібрка, де вчителювала до 1884 р. В тому ж році Уляна була переведена до сусіднього села Стоки, де у школі пропрацювала кілька місяців, а потім за протекції Івана Франка була переведена до Львова.

У Львові вона зазнала звинувачень у прихильності до фонетичного правопису (на противагу офіційному етимологічному), і в популяризації ідей Франка, через що була звільнена з роботи. Деякий час потому Уляна Кравченко працювала вчителькою в родині поміщика з села Руденки під Львовом. Пізніше вчителювала два роки в селі Лужок Долішній на Дрогобиччині, де вийшла заміж за місцевого шкільного вчителя. У 1888—1920 рр. працювала з невеликими перервами в селі Сільці на Дрогобиччині.

Поетичний вклад Уляни Кравченко в українську літературну скарбницю надзвичайно вагомий. ЇЇ дебютна збірка «Prima vera» (1885 р.) була першою в Галичині збірка поезій, написаних жінкою-українкою, що мовби заявила про рівність жінок у правах з чоловіками.

На рахунку поетеси шість збірок поезії. У більш зрілому віці Уляна Кравченко писала переважно твори для дітей і юнацтва. Близько двадцяти п’яти років з 1890 р. поетеса виступала з творами для дітей у журналі «Дзвінок».

Для творчості Уляни Кравченко характерна щира людяність та співчуттям до знедолених, тонкий ліризм при зображенні краси природи. У своїх творах вона не раз зверталась до теми призначення поезії і місця поета в житті суспільства.

Багато часу в Уляни Кравченко забрала громадська діяльність серед галицького жіноцтва, метою якої було добитися у влади дозволу жінкам легально навчатися в університетах, а також можливості створити для жінок хоча б одну гімназію. Допускати жінок до навчання в університеті уряд Австрії боявся, просто не хотів. Проте майже всі європейські держави з розумінням поставилися до вимог жінок, і багато українок таки навчалося за кордоном.

Через художнє слово, як вважало жіноцтво, можна добитися багато чого у житті, і саме це залишалося єдиною зброєю у ніжних жіночих руках. Поетеса розуміє, що її покликання – змалювати, як взірець, образ жінки, яка боролася за поліпшення як свого особистого, так і суспільного життя. Світ соціальної справедливості можуть побудувати жінки, котрі бажають волі для всіх, бажають справедливості та щастя для свого народу.

Уляна Кравченко була у першу чергу українською письменницею. Її творчість відповідала рівневі європейської культури. Вона наскрізь національна, тому що тільки через національне можна піднятися до рівня європейського. Вона однією із перших у нашій літературі вводить у творчий національний процес мотиви сучасної їй європейської філософії, утверджуючи цим основу творчості – правду та моральний пафос. Така особливість духовного переконання з новою силою проявляється в основному мотиві її творчості – боротьбі за свободу й гідність людини взагалі й жінки зокрема.

Адже вона розуміла, що значення творчості у тому, щоб перенести читача у інший світ, звільнити від влади розчарувань та духовного гніту. Її мистецтво призначалося не для споживання, а для перетворення світу та життя. Як жінка, вона щиро вірила у можливість побудови суспільства на засадах любові й братерства. Саме про це вона писала у своїх творах, ділячись думками з численними читачами.

Уляна Кравченко понад сорок років працювала вчителькою, її творчий здобуток вираховується численними поетичними збірками та оповіданнями, вона була членом спілки письменників України та активісткою жіночого руху. Померла письменниця 31 березня 1947 р. в м. Перемишлі Львівської області.

Враховуючи значущість постаті Уляни Кравченко та з огляду на її вагомий внесок у розвиток української літератури та освіти, започаткування жіночого руху в Україні необхідно прийняти Постанову про відзначення 155-річчя від дня народження Уляни Кравченко (Юлія Шнайдер), поетеси та письменниці, активістки українського жіночого руху Верховною Радою України.

Прийняття даної Постанови дозволить відзначити на державному рівні 155-річчя від дня народження Уляни Кравченко (Юлія Шнайдер), поетеси та письменниці, активістки українського жіночого руху.

Відзначення річниці Уляни Кравченко сприятиме популяризації української літератури та зокрема поезії, підвищить освітній та культурний рівень суспільства.

Заходи що будуть відбуватися під час вшанування пам’яті цієї видатної українки допоможуть привернути увагу суспільства до історії українського жіночого руху, видатних українських жінок, які жили в ті часи і творили історію, а також до проблеми утвердження рівних прав і можливостей жінок і чоловіків в сучасній Україні.

Прийняття Постанови матиме позитивний вплив на місцеві громади Миколаївського та Перемишлянського районів Львівської області, оскільки заходи, що відбудуться в рамках вшанування пам’яті Уляни Кравченко сприятимуть популяризації міст на загальнодержавному рівні, дозволять підтримати рівень життя мешканців та розвинуть інфраструктуру.

Теги: , , , , ,