Лідія Котеляк: «Ми забезпечимо прозорість фінансування українського війська»

Чер 23, 2014 | Категорія: Інтерв'ю, Новини

5 червня Верховна Рада створила тимчасову слідчу комісію (ТСК) для перевірки використання коштів, перерахованих громадянами на підтримку Збройних Сил України. До її складу ввійшла й народний депутата України Лідія Котеляк, яку також обрали одним із заступників голови ТКС.
На початку червня у межах акції “Підтримай Українську армію” на рахунки Міноборони Збройним Силам України від громадян та юридичних осіб надійшло понад 130 мільйонів гривень. Про перші напрацювання ТКС ми поцікавились у Лідії Котеляк.

10452998_305012583009444_5682706233990287251_o-111


— Лідіє Леонідівно, ТСК вже провела своє перше засідання, на якому було обрано її керівний склад. Чи вдалось окреслити й перші завдання, на результати яких очікують і журналісти, й громадськість?

Своє перше засідання тимчасова слідча комісія провела 17 червня. Головою ми обрали народного депутата, уповноваженого Президента України з мирного врегулювання конфлікту в Донецькій та Луганській областях Ірину Геращенко. Вже в перший день роботи ТСК поставила перед собою завдання оперативно зібрати інформацію, як відбувається закупівля бронежилетів для наших військових, з яких причин у госпіталях і лікарнях, де лежать поранені, не вистачає необхідних медикаментів тощо. Ми сподіваємось, що нам вдасться вплинути, щоби процес фінансування української армії у такий не простий період відбувався прозоро. Адже кошти виділяються як із Держбюджету, так і надходять від громадян. За останні кілька місяців усі ми переконались у тому, що слова про єдність народу і армію є доказово підставними. З часу російської агресії наших громадян не потрібно було довго переконувати у важливості підтримки Збройних Сил України.
У перші дні червня українці перерахували 131 мільйон гривень. На засіданні ТСК ми ознайомились із інформацією, що станом на 17 червня з цієї суми використано лише 16 млн.грн. Інші гроші розписані на потреби, але ще не витрачені і лежать в Казначействі.
Міністерство оборони заявляє, що для зони АТО закуповуються жилети за 4 тисячі гривень. ТКС розпочала ретельно перевірку цих даних. Адже волонтери, які працюють у Донецькій, Луганській областях, розповідають, що державне забезпечення військових дуже слабке. Активісти-волонтери, окрім продуктів харчування та засобів індивідуальної гігієни, самостійно закуповують для військових бронежилети 4 категорії захисту, розгрузки, літні берці та балаклави, тактичні рукавиці, окуляри, сорочки, мисливські ножі, намети, маскувальні сітки, індивідуальні аптечки, біноклі, засоби нічного бачення, ліхтарі, рації та багато іншого.

10443120_305012653009437_7279109606580537567_o-111

Тобто, інформацію ТСК збирає і від громадських активістів, не лише з Міністерства Оборони?

Звичайно. Нас також здивувало, що за весь період АТО не впроваджено урядової «гарячої ліні» щодо реальних потреб армії. Є лінія СБУ, є урядова лінія з питань переселенців, а ось мобілізованим особам їх родинам немає куди подзвонити. Тому ТКС Зобов’язала терміново створити відповідну «гарячу лінію».
Усвідомлюючи, що за останні роки нашу армію послаблювали недофінансуванням, відсутністю соціального захисту військових, корупцією, ми, українці, свідомо долучились до фінансування війська. Але старі корумповані методи і в даній ситуації не перестають діяти. Тому робота ТСК спрямована на виявлення різних фактів зловживань і здійснення звіту перед народом.

Але ж, погодьтесь, навіть зібрані на армію пожертви громадян мали б вплинути на поліпшення забезпечення українських солдат?

З цим погоджуюсь не лише я, а й, як бачимо, Верховна Рада України. Адже за створення ТСК проголосувало 313 народних депутатів. Бо ж ситуація в країні напружена: з кожним днем зростає загроза російського вторгнення, а ми через об’єктивні причини не здатні забезпечити всім належним наших військових. На їх плечах лежить уся відповідальність за збереження кордонів, українських територій. Вони воюють із російськими найманцями і віддають своє життя за Батьківщину. Тому ми повинні в якнайкоротші терміни забезпечити цільове скерування виділених та отриманих коштів на забезпечення усім необхідним нашої армії. Ми ретельно перевіримо використання коштів, перерахованих громадянами України на підтримку Збройних Сил України та видатків Державного бюджету України, спрямованих на потреби Збройних Сил України та інших військових формувань разом з представниками Міноборони, Генштабу та Держказначейства.

Уже за кілька днів ТСК змогла переконатись у неефективності роботи певних посадових осіб, які приймають рішення щодо формування кошторису витрат, організації процедури держзакупівель та розрахунків з постачальниками, доставкою матеріально-технічного та медичного забезпечення до військовослужбовців. Ми сформулювали великий перелік питань до Міноборони, Генштабу та Держказначейства. Чекаємо на реагування.

Про що йдеться насамперед?

У своїх скеруваннях до Міністерства Оборони ми хочемо з’ясувати, який існує механізм розподілу коштів за статтями витрат, яка процедура формування заявок на закупівлі, який підрозділ Міноборони є відповідальним за всі ці речі. До сих пір не відомо, чи призначена посадова особа, яка відповідає за розподіл та використання грошових благодійних пожертв.
Також намагаємось отримати інформацію щодо складності зі здійснення процедур оперативних державних закупівель. Адже в умовах фактичних військових дій вирішення нагальних потреб Збройних Сил України не має блокуватись через певні бюрократичні затягування. Також 39 Закону України «Про здійснення державних закупівель» передбачає, що Міноборони може здійснити необхідні закупівлі за 8 днів.
ТСК намагається перевірити, яким чином було розподілене придбане матеріально-технічне обладнання, медикаменти по військовим частинам та іншим місцям дислокації військових підрозділів, тобто хто саме і в якому розмірі що отримав відповідно до складеного кошторису. Потрібно знайти відповідь на запитання, чому так сталося, що мільярди гривень лежать на рахунках неосвоєними, у той час як українські солдати воюють без необхідного спорядження?

Теги: , , , , ,