Державні кошти на армію використовуються зі запізненням, А солдати без техніки і зброї гинуть на передовій

Вер 24, 2014 | Категорія: Uncategorized, Інтерв'ю, Верховна рада, Новини

Весь український народ нині допомагає Українській армії та бійцям, які воюють у зоні АТО. У Верховній Раді створена і працювала Тимчасова слідча комісія з використання коштів, виділених на армію. Про те, які висновки зробила Комісія та які результати перевірки у ексклюзивному інтерв’ю з народним депутатом України, заступником голови ТСК Лідою КОТЕЛЯК.

 -         Ми працювали у кількох напрямках і аналізували різні аспекти забезпечення і армії, і прикордонників. А також лікування поранених.

Зокрема, Тимчасова слідча комісія визнала незадовільною ситуацію з використанням коштів, отриманих Міністерством оборони з бюджету, на ремонт озброєння та військової техніки.  Нинішній стан з озброєнням і військовою технікою у Збройних силах України є складним, оскільки значна частина озброєння та важкої техніки або технічно несправна, або терміни її технічної придатності завершуються, а решта потребує модернізації та оновлення. У цій ситуації на ремонтні роботи було витрачено лише 26,7% отриманих коштів.

Ми всі розуміємо, що стан озброєння і військової техніки безпосередньо впливає на рівень боєздатності Збройних сил. Тому питання  вчасного ремонту  та відновлення технічного стану ОВТ в умовах військових дій стоїть дуже гостро та вимагає від військового керівництва вжиття невідкладних заходів для його вирішення.

-                    Якою є ситуація зі закупівлею озброєння та військової техніки?

 -         Пори гострий дефіцит озброєння та військової техніки у зоні АТО, лише 43% з отриманих 988,2 млн.грн. було використано Міноборони станом на 10 вересня. Це питання потребує додаткового вивчення, оскільки причин може бути дві. Або тривалий термін виробництва техніки, або недбальство відповідальних осіб.

     Окрім того, потребують додаткової перевірки факти продажу Міністерством оборони бойової техніки та озброєння в умовах ведення бойових дій.  Адже навіть у час війни на сході України Міноборони розпродувало озброєння та важку техніку, якої не вистачає на фронті.

 -         Як відомо, на війні значний відсоток солдат гине від невчасного надання медичної допомоги пораненим. До яких висновків дійшла комісія, аналізуючи стан медичного забезпечення бійців АТО?

-         Наразі мусимо констатувати: Міністерство охорони здоровя не перебудувало свою роботу відповідно до потреб АТО.

Наприклад, індивідуальні засоби захисту (аптечки) укомплектовані лише чотирма позиціями: пакет перев’язувальний індивідуальний (2 шт.), кровоспинний джгут і знеболювальний засіб буторфанолу тартрат 0,2%.

Разом з тим, експерти та самі військовослужбовці наголошують, що в умовах бойових дій така комплектація аптечок є недостатньою та не відповідає сучасним вимогам. Зокрема, за практикою країн – членів НАТО аптечки комплектуються як мінімум 19 позиціями, що гарантує надання якіснішої і дієвої першої медичної допомоги. Так, аптечки мають бути укомплектовані протишоковими препаратами, кровоспинним препаратом CELOX та якіснішими медичними джгутами. Сьогодні ж Міністерство охорони здоровя звітує про стовідсоткове забезпечення аптечками. Але при тому замовчує їх комплектацію і якість препаратів.

Разом з тим, незважаючи на різке збільшення кількості поранених та дефіцит ряду медичних препаратів та обладнання, необхідних для надання медичної допомоги військовим, станом на 10 вересня використано лише 65,6% (отримано 149,9 млн.грн, витрачено – 98,4 млн.грн.) призначених на це коштів.

У серпні. уряд прийняв рішення про закупівлю обладнання для військових госпіталів на суму 34 млн. грн., що буде виділена з Державного бюджету 2014 року. ТСК перевірить, наскільки ефективно і прозоро будуть витрачені ці кошти.

Аналіз організації медичного забезпечення в зоні АТО свідчить про відсутність чітко визначеного порядку взаємодії медичних служб силових відомств України і Міністерства охорони здоров’я. Це ускладнює процес надання медичної допомоги як військовослужбовцям, так і цивільному населенню в зоні бойових дій.

Необхідно терміново скоординувати зусилля для формування єдиної ефективної системи забезпечення медикаментами, виробами і медтехнікою зони АТО за участю усіх сторін – державних структур, благодійних, громадських і волонтерських організацій, українських фармацевтичних виробників і дистриб’юторів, спеціалізованих державних підприємств (дистриб’юторів і логістичних фармкомпаній) тощо.

Можливості системи медичного забезпечення мають бути адекватними чисельності військ, їх завданням, напруженості бойових дій, сучасним видам озброєння, очікуваним розмірам і структурі втрат.

 

- Ви зараз розповіли про Збройні сили України. Чи відрізняється суттєво ситуація у Державній прикордонній службі?

 -         Адміністрація Державної прикордонної служби станом на 10 вересня отримала з резервного фонду Держбюджету 852,7 млн. грн. та встигла використати з них 265,9 млн. грн., тобто лише 31,2%.

При цьому кошти виділені на закупівлю озброєння та військової техніки було використано лише 50%, що є надзвичайно низьким показником в умовах дефіциту озброєння та військової техніки у прикордонників, які фактично постійно знаходяться на передовій, захищаючи кордон від вторгнення озброєних важкою зброєю російських військ.

Також надзвичайно низький рівень використання прикордонниками коштів за бюджетною програмою «Проведення невідкладних заходів щодо забезпечення національної безпеки». З отриманих 537,9млн.грн використано лише 11,2% – тобто 60,5млн грн.

Окрім цього, ТСК стало відомо, що прикордонники, перебуваючи на найнебезпечніших позиціях під час проведення АТО, не мають бронежилетів вище 4-ого ступеню захисту.

 

-         Які висновки  нині можемо робити?

Висновки є по кожній позиції, над якою працює Тимчасова слідча комісія. Є конкретні пропозиції.

Зокрема, це стосується розгляду і прийняття 4 нових законів.

Окрім того, Верховна Рада має заслухати на черговому засіданні інформацію Генерального прокурора України про хід розслідування кримінальних справ, порушених за фактом зловживань в Міністерства оборони України. А також – інформацію Міністра охорони здоров’я щодо ситуації із забезпеченням медикаментами та обладнанням медичних закладів в зоні АТО.

ТСК наполягає, щоб відповідний статус учасників АТО отримали військові медики та медичні сестри і інші медпрацівники, що виконували свій професійний обов’язок у військово-польових мобільних госпіталях.

        Тимчасова слідча комісія Верховної Ради звертає особливу увагу всіх силових відомств на необхідність виходити не лише з цінової пропозиції, а в першу чергу з реальних потреб військовослужбовців, що перебувають в зоні АТО.

 

Розмовляла

Мирослава ГОНЧАР.